Моля, разгледайте Глава 2 и Глава 3 от Правилника за дейността на Централен депозитар, в които в детайли са описани изискванията за членство и документите необходими за кандидатурата. Актуална версия на Правилника (към 12.05.2023г.) на български език можете да намерите тук.
Ако версията на английски е по-удобен вариант за институцията, която ще кандидатства за членство, тогава използвайте този линк.
За да се разплащат по сделки с ФИ в BGN, инвестиционните посредници следва да декларират пред Централен депозитар поне една сетълмент и поне една несетълмент сметка открита в банка-участник в РИНГС. За разплащане по сделки в EUR, посредниците следва да декларират същите видове сметки открити в сетълмент банка участник в TARGET2. Списък на тези банки можете да намерите тук.
Официалната кореспонденция (или по-точно ОБМЕНЪТ НА ИНСТРУКЦИИ) между Централен депозитар и неговите членове се осъществява със SWIFT съобщения по стандарт ISO 15022 и единствените реквизити на кирилица в тях са имената на клиентите и емитентите, които са от държави използващи кирилска азбука. Всеки друг обмен на кореспонденция, която не касае изпращането на инструкции към СКС, е нещо което следва да се случва изключително рядко и е възможно да се осъществява и на английски.
ОПЕРАТОР ПО РЕГИСТЪР е дейност по отразяване в регистрационната система на промени в собствеността, произтичащи от регистрация на приключили сделки с финансови инструменти в СКС. Такава дейност могат да извършват само клирингови и директни членове на Централен депозитар.
РЕГИСТРАЦИОНЕН АГЕНТ е дейност по регистрация на прехвърляния на финансови инструменти, свързани с предварително сключени между страните сделки, дарения и наследяване. Регистрационният агент също така може да издава справки и дубликати на удостоверения за притежаване на безналични финансови инструменти. По смисъла на глава шеста от Наредба № 38 на КФН за изискванията към дейността на инвестиционните посредници (Наредба № 38) могат да извършват само клирингови и директни членове на Централен депозитар.
В информационната система на депозитара не са маркирани като регистрационни агенти (и съответно не са им делегирани права за дейност като такива) членовете, които при кандидатстването за такива, не са посочили изрично в заявлението си, че желаят да осъществяват дейност като РА. Това обстоятелство може да се промени, като членовете подадат заявление (в свободен текст) за разширяване на дейността си с функциите и услугите, които предлага РЕГИСТРАЦИОННИЯТ АГЕНТ. Ако Съветът на директорите на Централен депозитар одобри кандидатурата, за да бъде активирана възможността да извършва тази дейност, новоприетият РА е необходимо да спази финансовите условия цитирани в Правилника на Централен депозитар и респективно да заплати относимите такси съгласно т.т. 1.5. и 2.6. от Раздел I на Тарифата за цените на услугите на Централен депозитар.
В случай, че кандидатът не е член на Централен депозитар, в заявлението за членство следва изрично да отбележи, че желае да извършва и дейност като Регистрационен агент. Ако настоящ директен или клирингов член желае да разшири дейността си и да работи като РА, следва да подаде заявление към ЦД (в свободен текст), което ще бъде разгледано от Съвета на директорите на депозитара. Ако кандидатурата бъде одобрена, новоприетият РА е необходимо да спази финансовите условия цитирани в Правилника на ЦД и респективно да заплати относимите такси за РА съгласно т.т. 1.5. и 2.6. от Раздел I на Тарифа за цените на услугите на Централен депозитар.